ANASAYFAHAKKIMDAVİDEO GALERİİLETİŞİM

1. Mariana Çukuru'nu Dünya üzerindeki bilinen en derin nokta olarak biliyoruz. O kadar derin ki Everest'i ters çevirip başını bu noktaya denk getirsek dahi yüzeye 1 km'lik mesafe kalırdı.
Yapılan son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994 metredir. Uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.Tayvan'dan Meksika'ya yük taşıyan gemide çalışan Cemil Çakır, 11 bin metre ile dünyanın en derin noktası olan Büyük Okyanus'taki Mariana Çukuru'na düştü.
Sabah Gazetesi'nin haberine göre Türk şirketine ait Özgür Aksoy Gemisi Tavyan'dan Meksika'ya yük götürmek üzere demir almıştı. Gemi, 21 Ekim günü Japonya açıklarında, Büyük Okyanus'ta ilerlerken, mürettebattan 26 yaşındaki Cemil Çakır 11 bin metre ile dünyanın en derin yeri olan Mariana Çukuru'nun bulunduğu bölgede sabah saat 09.25'te sularında suya düştü. Çakır'ın okyanusa düştüğünü gören arkadaşları durumu hemen kamorotuna haber verdi. Acilen gemi konumlandırıldı ve arama kurtarma çalışması başlatıldı. Acil kurtarma botu denize indirildi. Yaklaşık 9 saat süren arama-kurtarma çalışmalarından hiçbir sonuç alınamadı.

NE CESEDİ NE GİYSİLERİ BULUNABİLDİ Genç gemicinin ne cesedi, ne de kıyafetleri bulunabildi. Geminin verdiği acil durum sinyali üzerine olay yerine gelen çevre gemiler de arama kurtarma çalışması yaptı ama Çakır'a dair en ufak bir iz bulunamadı. Özgür Aksoy gemisi tekrar demir alarak bir eksik mürettebatla Meksika'ya devam etti. Gemiden Çakır'ın ailesine telefon açıldı ve acı haber verildi. Acılı aile de Dışişleri Bakanlığı'na başvurup çocuklarının en azından cenazesine ulaşmak istediklerini belirtti. Aile ayrıca savcılığa şikâyet dilekçesi vererek, gemi kaptanı ve personeli hakkında çocuklarının ölümlerinde sorumluluklarının olup olmadığının araştırılmasını talep etti. Başvuru üzerine soruşturma başlatıldı.

İNTİHAR ETMİŞ OLAMAZ' Baba Nuri Çakır, oğlu Cemil'in yaklaşık 2,5 ay önce, bir Türk şirketine ait Özgür Aksoy gemisinde işe başladığını kaydetti. Baba Çakır, geminin sahibi olan şirket yetkilileri ile görüştüklerini, personelin alınan ifadelerinde Çakır'ın intihar etmiş olabileceğini söylediklerini belirtti. Çakır, oğlunun olaydan birkaç gün önce ağabeyi ile telefonda görüşerek para istediğini kaydederek, "Oğlum ileriye dönük planları olan bir gençti. İntihar ettiğine ihtimal vermiyoruz" dedi.

EŞYALARI İNCELENECEK
Halen yurtdışında seferde olan Özgür Aksoy gemisi Türkiye'ye döndüğünde Çakır'ın özel eşyaları teslim alınacak. Bu eşyalar üzerinde inceleme yapılacak ve olay intihar mı yoksa cinayet mi aydınlatılmaya çalışacak. Ailenin iddiasına göre Çakır'ın diz üstü bilgisayarında yapılacak inceleme olayın aydınlatılması açısından çok önemli.


Goblin Köpekbalıkları, ya da bilimsel isimleriyle Mitsukurina owstoni türü, diğer köpekbalıklarına göre pek meşhur ve yaygın olarak bilinen bir tür değildir. Evrimsel açıdan "yaşayan fosil" olarak bilinirler; yani evrimsel süreçte göreceli olarak az değişerek günümüze ulaşmış, bu sayede atasal türlerinin özelliklerini günümüzde de sergilemeyi sürdürmektedir. Mitsukurinidae ailesinin evrimsel süreçteki atalarını son derece güzel bir şekilde yansıtan ve bilim insanlarına önemli bilgiler sunan bir türdür. Normal, bildiğimiz köpekbalıklarına benzemezler ve yassılaşmış, uzun bir burna sahiptirler. Dişleri de diğer köpekbalıklarının aksine çivimsi yapıdadır. Renkleri, diğerleri gibi değil, pembemsidir. Denizaltı kanyonlarında, su yüzeyinin 100 metre ve daha derinlerinde yaşarlar.
Diğer türlere göre oldukça uyuşuk ve yavaş hareket ederler. Bunun sebebi, daha sakar gözüken vücut planları ve kısa yüzgeçleridir. Genellikle denizel kabuklular, kafadan bacaklılar ve benzeri ufak hayvanlarla beslenirler. Balta Balığı Balta balığı sıradışı bir balıktır. Çünkü yüzgeçlerini kanat gibi çırparak su yüzeyine yakın bir mesafede uçabilmektedir. Bu balık tıpkı bir kuş gibi derin bir göğüs kafesine sahiptir. Güçlü kaslarının bulunduğu bölgede, kanat gibi çırpabileceği yüzgeçleri vardır. Bu özellikleri sayesinde suyun hemen üzerinde oldukça uzun mesafeleri kat ederek uçabilmektedir. Amazon kökenli olan bir balıktır. Beslenme şekli olarak etçil beslenmektedir. Bu balıklar barışçıldır ve hem kendi türleriyle hem de diğer türler ile barışçıl bir şekilde aynı akvaryum içerisinde yaşayabilir. Balta balıkları genellikle 25-29 santigrat derece arasındaki sıcaklıkta yaşarlar. Genellikle suyun yüzeyinde yüzer. Suyun yüzeyinde yüzdükleri için genellikle üreme dönemlerinde yaprakların üzerine yumurtalar bırakmaktadırlar.Balta BalığıBalta balığı sıradışı bir balıktır. Çünkü yüzgeçlerini kanat gibi çırparak su yüzeyine yakın bir mesafede uçabilmektedir. Bu balık tıpkı bir kuş gibi derin bir göğüs kafesine sahiptir. Güçlü kaslarının bulunduğu bölgede, kanat gibi çırpabileceği yüzgeçleri vardır. Bu özellikleri sayesinde suyun hemen üzerinde oldukça uzun mesafeleri kat ederek uçabilmektedir.
Amazon kökenli olan bir balıktır. Beslenme şekli olarak etçil beslenmektedir. Bu balıklar barışçıldır ve hem kendi türleriyle hem de diğer türler ile barışçıl bir şekilde aynı akvaryum içerisinde yaşayabilir. Balta balıkları genellikle 25-29 santigrat derece arasındaki sıcaklıkta yaşarlar. Genellikle suyun yüzeyinde yüzer. Suyun yüzeyinde yüzdükleri için genellikle üreme dönemlerinde yaprakların üzerine yumurtalar bırakmaktadırlar.